Przeglądając ostatnio tablicę Facebookową natknąłem się na grafikę serwisu "Złap grafika". Nazwa mnie nawet zaintrygowała, a więc postanowiłem sprawdzić co to za serwis/usługa. To co zobaczyłem na ich stronie … dosłownie przeraziło mnie :)

Stwórz dla nas projekt, może ci zapłacimy

Idea tego serwisu (i jemu podobnych) jest bardzo prosta. Jeżeli potrzebujesz logo, projekt strony www, czy ulotkę zakładasz konkurs, ustalasz nagrodę i … czekasz na projekty. Po pewnym czasie możesz wybrać zwycięzcę i dobrodusznie mu zapłacić. A co z resztą uczestników? Cóż, będzie wpis do portfolio.

Otworzyłem sobie pierwszy z brzegu konkurs, był to "LOGOTYP DLA INTERNETOWEGO SKLEPU Z KOSMETYKAMI"

Konkurs w zalpgrafika.pl

I co ujrzałem? Nadesłanych 55 prac, a konkurs będzie jeszcze trwać blisko tydzień. Aż krew mrozi w żyłach…

To jest wyzysk…

Dlaczego mam tak negatywny stosunek do tego typu "konkursów"? Nie trzeba być orłem z matematyki, by zauważyć, że w przykładowym konkursie szansa na wygraną jest mniejsza niż 2%!. Jak ci się uda jakimś cudem wygrać dostaniesz niebagatelne 300 zł brutto.

Stawka rynkowa

Żeby sobie uzmysłowić skalę wyzysku policzmy ile by kosztowało tyle projektów po normalnej stawce.

Logo dla mojej firmy u znajomego grafika-freelancera kosztowało mnie 500 zł netto (logo tworzone w 2013 roku) w tej cenie otrzymałem 4 propozycje i poprawki do jednej wybranej. 1 propozycja kosztowałaby 125 zł netto. Mnożąc to przez 55 propozycji otrzymujemy cenę 6875 zł netto, prawie 23 razy więcej niż nagroda.

Tak na marginesie nadmienię, że logo tworzyła mi Ewa, bohaterka wywiadu. U obcej firmy zapłaciłbym pewnie co najmniej 1000 zł, więc ta moja cena i tak jest z tych dolnych granic :)

Tego typu serwisy niszczą rynek

Potem składa zapytanie taki klient konkursów i jest zdziwiony, że logo kosztuje 1000 zł i w tej cenie ma "tylko" 4 propozycje. Przecież grafik może pracować za darmo, a w sumie za wpis do portfolio :).

Z drugiej strony współczuję tym wszystkim osobom zgłaszającym swoje prace. Muszą być w ciężkiej sytuacji jak podejmują tego typu próby.

W sumie udział w tego typu konkursach sensowny jest tylko dla bardzo początkujących grafików. Tworzących projekty "do szuflady" w celu podnoszenia warsztatu. Jak się trafi nagroda to zawsze jakiś dodatkowy bonus..

Powyższy wpis jest subiektywnym poglądem autora. Nie ma na celu krytykować konkretnego serwisu, tylko ideę stojącą za tego typu konkursami.

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (4 głosów, średnia ocen: 4,00 z 5)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Skomentuj