Freelancing ma zalety i wady. Powstało na ten temat wiele tekstów, więc nie ma sensu pisać kolejny raz o jego wadach i zaletach. Zapewne nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taka forma pracy pomaga wykształcić pewne cechy. Jakie konkretnie?

Zarządzanie czasem

Jedna z podstawowych rzeczy. Bez odpowiedniej organizacji czasu pracy, planowania nie da się pracować. Jeżeli freelancer chce mieć zlecenia musi być terminowy. A to wymaga umiejętności planowania i szacowania czasu potrzebnego na realizację projektu.

Gospodarność pieniędzmi

Freelancer nie ma stałej pensji. Jednego miesiąca może zarobić np. 5000 zł, a kolejnego całe 0. Rachunki i inne stałe koszty niestety tak elastyczne nie są… :) Stan ten uczy oszczędności i zarządzania pieniędzmi. Freelancer musi odłożyć pewną kwotę na gorsze czasy.

Dla mnie osobiście jest to jedna z większych zalet freelancingu. Ile "etatowców" znacie, którzy prowadzą typowo konsumencki tryb życia i nie posiadają żadnych oszczędności?

Samodyscyplina

Freelancer nie ma nad sobą "bata" w postaci szefa. Musi sam dbać o realizację zaplanowanych działań. Nikt za niego tego nie zrobi. Nie jest to łatwe, ale nauczenie się samodyscypliny procentuje w przyszłości.

Cierpliwość

Freelancer latami buduje swoją markę osobistą. Początki zazwyczaj bywają trudne. Ciężko znaleźć te pierwsze zlecenia. Zdobywanie klientów to ciągły proces. Efekty tej pracy często widać dopiero po kilku latach.

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (1 głosów, średnia ocen: 4,00 z 5)
Loading...

Podziel się ze znajomymi!

O wolnym strzelcu
O wolnym strzelcu
Naszywam się Łukasz Socha. Od 16 roku życia zajmuję się programowaniem i tworzeniem stron www. Od dwóch lat posiadam swoją małą firmę - Racy Mind. Poza tym rozwijam kilka swoich autorskich projektów :). Chcesz wiedzieć więcej? Przejdź do podstrony O mnie.

Tagi

Komentarze z Facebooka

Skomentuj