Płynność finansowa. Nie każdy ją posiada, ale każdy powinien do niej dążyć. W tym artykule opiszę jak ja trzymam finanse w ryzach.

Analiza budżetu

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest poznanie swoich wszystkich zobowiązań i wydatków. Znając szczegóły wydatków wiem ile muszę zarabiać, by je wszystkie pokryć. Poza tym mogę zlokalizować zbędne wydatki i je wyeliminować.

Do analizy swojego budżetu firmowego (oraz prywatnego) używam konomierza. Główną zaletą dla mnie jest to, że Kontomierz automatycznie pobiera wszystkie przelewy z moich rachunków. Wystarczy tylko przydzielić przelewy do odpowiednich kategorii, uzupełnić wydatki o te gotówkowe i … mam gotowe dane do analizy :). Dzięki dużej automatyzacji nie zabiera to wiele czasu.

Kontomierz

Dodatkowo, Kontomierz umożliwia planowanie swoich wydatków (czynsz, rachunki, ZUS itd) oraz przychodów (pensja, emerytura, renta id). Dzięki temu w prosty sposób można przeanalizować czy posiadamy cash flow.

Zbudowanie poduszki bezpieczeństwa

Na wstępie zaznaczam, że rozdzielam finanse firmowe od prywatnych. Wszystkie zobowiązania firmowe (pensja, podatki, ZUS itp) zawsze płacę z firmowego konta. Jak już trafią pieniądze na moje prywatne konto, nie powinny powrócić do "firmy". Ten prosty zabieg umożliwia mi na rozdzielenie budżetu firmowego od prywatnego. Dzięki temu łatwiej mi wszystko ogarnąć.

Mając gotowe zestawienia wiem jak dużo powinienem zgromadzić wolnych środków, by mieć płynność finansową. W tym momencie staram się, by na koncie firmowym była zawsze kwota pozwalająca na pokrycie wszystkich wydatków przez 3 miesiące. W razie większych problemów mogę w każdej chwili uruchomić swoje prywatne środki. Na szczęście takiej potrzeby jeszcze nie miałem :)

Jak zbudować swoją poduszkę bezpieczeństwa?

Ja swoją poduszkę zbudowałem jeszcze przed założeniem firmy, pracując jako frelancer. Z natury jestem oszczędny i nie wydawałem wszystkiego. W momencie założenia rachunku firmowego przelałem 3000 zł i poduszka gotowa :)

Jeżeli nie masz takiego komfortu jak ja, możesz podejść do tego w inny sposób. Możesz budować swoją poduszkę bezpieczeństwa systematycznie, zostawiając na koncie, co miesiąc pewną kwotę pieniędzy.

Jeżeli nie masz z czego odłożyć przeanalizuj swój budżet. Może masz zbędne wydatki?

Korzyści z posiadania poduszki bezpieczeństwa

Dla mnie osobiście najważniejszą zaletą jest komfort psychiczny. W sytuacji, gdy klienci płacą z opóźnieniem (a to niestety dość często się zdarza) mam za co opłacić swoje wydatki i zachować płynność finansową. Nie lubię za długo czekać na swoje wynagrodzenie, więc innym tez staram się płacić w terminie.

Poza tym, w razie nieprzewidzianych wydatków nie muszę kombinować skąd wziąć daną kwotę, tylko korzystam z odłożonych wcześniej pieniędzy.

Działam w powyższy sposób od ponad 2 lat i nie miałem nigdy większych problemów. A jak wy sobie radzicie z utrzymaniem płynności finansowej? Zapraszam do dyskusji!

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Skomentuj