Pochłonięty pracą przy komputerze tracisz czasem poczucie czasu i zapominasz o przerwach? Miałem to samo, ale z pomocą przyszedł… Workrave.

Czym jest Workrave?

Workrave jest programem dostępnym na Windowa i Linuksa, który przypomina o … przerwach :). Ponadto zawiera kilka przydatnych ćwiczeń pomagających zrelaksować się w czasie przerwy.

Odpoczynek w Workrave

Możliwości konfiguracji

Dużą zaletą tego programu jest to, że możemy dowolnie konfigurować częstotliwość oraz długość przerw i mikro przerw – można je dostosować według swoich preferencji. Na początku proponuję poeksperymentować z opcjami i znaleźć najbardziej odpowiednią konfigurację.

Ustawienia w Workrave

Jeżeli aktualne zadanie wymaga pełnego skupienia i nie chcesz być rozpraszany przerwami przełącz się w tryb cichy lub zawieszony.

Moje doświadczenia z Workrave

Z Workrave korzystam od grudnia, a więc już pół roku. Wcześniej nie korzystałem z żadnego tego typu programu i zdarzało mi się pracować po 3-4 godziny bez przerwy. Po prostu zapominałem o nich będąc skupionym na wykonywanym zadaniu. Przez to moja efektywność pod koniec pracy była mizerna i czułem się "wypompowany".

Korzystanie z Workrave ma dla mnie dwie, główne korzyści:

  1. Dzięki przerwom jestem pracą mniej zmęczony i jestem w stanie po pracy robić rzeczy bardziej obciążające mózg :) Na przykład napisać wpis na bloga albo programować przy swoim projekcie
  2. Kilka minut przerwy pozwala zastanowić się jak najlepiej rozwiązać dane zadanie. Dzięki temu wydajność pracy rośnie. No i jest to bardzo korzystne dla naszego wzroku

Moje ustawienia

Po kilku eksperymentach najlepiej pracuje mi się przy następujących ustawieniach:

  • 5 minut przerwy, co 55 minut. Podczas tego czasu rozprostowuje się i unikam patrzenia się na monitor
  • 30 sekund mikro przerwy, co 15 minut. Taki mini odpoczynek wykorzystuję na patrzenie się w okno, dzięki temu oczy są mniej zmęczone.

Program można pobrać tutaj: http://www.workrave.org

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Skomentuj