Jednym z trudniejszych zadań dla freelancera i przedsiębiorcy jest wycena sowich usług. Za niskie ceny mogą powodować straty, co może doprowadzić do zadłużenia. Z kolei za wysokie ceny mogą odstraszyć potencjalnych klientów. Poznaj moje 4 kroki do optymalnej wyceny.

1. Analiza stawek na rynku

Pierwszym krokiem jest analiza konkurencji. Poznanie stawek innych firm, czy osób zajmujących się podobnymi rzeczami pozwala poznać potencjał zarabiania w danej branży. Jak poznać stawki konkurencji? Najlepiej wysłać zapytania do kilku firm o podobnym potencjale co my (wielkości, obszaru działania itp) i wyciągnąć z tego średnią.

Ważne jest, by wybrane firmy były jak najbardziej podobne do Ciebie. Duża, renomowana firma ma inną grupę docelową niż freelancer.

Znając stawki usług w branży, w której chcesz działać ograniczysz ryzyko błędnego szacowania swojej pracy. Osobiście często zaniżałem wycenę swojej pracy.

2. Analiza kosztów i określenie ile chcemy miesięcznie zarabiać

Podstawowym celem, jaki powinieneś osiągnąć jest zarobienie na wszystkie swoje koszty.

Co wliczać w koszty?

Wszystko, co potrzebujesz do funkcjonowania swojej firmy i przeżycia na założonym poziomie. Do kosztów można zaliczyć m.in.:

 • zakup usług i programów, które są niezbędne do twojej pracy
 • kredyt (o ile posiadasz)
 • czynsz
 • opłaty za media (prąd, gaz, woda itp)
 • jedzenie
 • utrzymanie samochodu
 • i wiele innych :).

Dodatkowo, jeżeli prowadzisz firmę:

 • podatki
 • ZUS
 • księgowość
 • czynsz za lokal (jeżeli posiadasz)
 • pensja pracowników
 • zakup materiałów, narzędzi niezbędnych do pracy.

Obliczając koszty najlepiej wziąć pod uwagę średnią z kilku miesięcy albo nawet roku. Im więcej danych, tym bardziej dokładne wyniki :).

3. Określenie stawki godzinowej

Mając informacje o cenach konkurencji i danych o kosztach możesz przejść do najważniejszego – określenia stawki za godzinę pracy. Godzinę pracy twojej albo firmy.

Na początek najlepiej określić ile średnio będziesz pracować w miesiącu. U mnie jest to około 3/4 etatu, czyli 100-120 godzin. Pozostały czas przeznaczam na sprawy "około firmowe" (księgowość, robienie kopii zapasowych itp) oraz na swoje projekty (np. pisanie na bloga).

Następnie wystarczy podzielić koszty przez liczbę godzin. Koszty warto powiększyć o pewną sumę (np. o 20-30%) na wypadek niespodziewanych wydatków. Wszelką nadwyżkę najlepiej zaoszczędzić albo zainwestować.

Jeżeli obliczona stawka za godzinę pracy jest znacząco niższa niż od ceny z pierwszego kroku można ją nieco podwyższyć.

Jeżeli jest z kolei znacząco wyższa warto się zastanowić nad dodatkowymi źródłami dochodu albo zmniejszeniem kosztów. Jeżeli nie posiadasz produktu, usługi znacząco wyróżniającego się na rynku raczej trudno będzie przekonać klienta, by płacił znacznie więcej niż u konkurencji.

4. Finalna wycena projektu

Mając obliczoną stawkę za godzinę pracy możesz przejść do wyceny konkretnego projektu. U mnie ten etap wygląda bardzo prosto. Po prostu mnożę stawkę razy szacowany czas i mam wycenę :).

Przy szacowaniu czasu biorę pod uwagę ile mniej, więcej czasu zajął mi podobny projekt w przeszłości oraz dodaję pewien margines na poprawki, komunikację z klientem itp.

Jeżeli nie jestem w stanie oszacować czasu, bo np. projekt jest bardzo nietypowy. Otwarcie informuję o tym klienta i proponuję rozliczenie na podstawie przepracowanego czasu – wszystko mam zapisane w moim menadżerze projektów.

Podsumowanie

Przez te 7 lat pracy jako freelancer udało mi się wypracować powyższy system, który w moim przypadku się sprawdza. Mam nadzieję, że Tobie również pomoże. Oczywiście ramy jego nie są sztywne i można dowolnie modyfikować pod konkretną branżę, czy sposób pracy.

Najważniejszą kwestią jest znanie swoich kosztów. Bez tego ciężko określić stawkę, która zagwarantuje niedokładanie do biznesu i życie na wyznaczonym poziomie.

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (2 głosów, średnia ocen: 4,50 z 5)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Skomentuj