Kiedy zakładałem działalność gospodarczą w 2013 roku szukałem informacji przydatnych z punktu widzenia niepełnosprawnego przedsiębiorcy. Niestety takich informacji jest w internecie jak na lekarstwo…

Stąd pomysł na ten wpis. Mam nadzieję, że komuś pomogą poniższe informacje :)

Rejestrowanie firmy i profil zaufany

Na początek warto założyć profil zaufany. Dzięki niemu można załatwić część spraw urzędniczych przez internet, bez wychodzenia z domu. Do uzyskania profilu zaufanego konieczna jest jednorazowa wizyta w urzędzie.

Mając profil zaufany pozostałe czynności są już zdecydowane prostsze. W sumie sprowadzają się tylko do złożenia wniosku w CEIDG. Szczegółowo pisałem o tym w jednym z pierwszych moich wpisów.

Refundacja składek ZUS

Jeżeli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności pamiętaj, ze przysługuje ci refundacja składek społecznych (emerytalna i rentowa) przez PFRON. Kwota refundacji zależy od stopnia niepełnosprawności:

  • stopień znaczny – 100% kwoty
  • stopień umiarkowany – 60%
  • stopień lekki – 30% kwoty

Żeby otrzymać refundację należy wysłać do odpowiedniego oddziału PFRON wniosek Wn-U-G. Wniosek ten trzeba składać co miesiąc. Na szczęście po uzyskaniu refundacji można wysyłać go przez internet. Mi to zajmuje raptem kilka minut miesięcznie :).

Po bardziej szczegółowe informacje odsyłam na stronę PFRON.

Płacąc "duży ZUS" można zaoszczędzić nawet 600 zł miesięcznie. Jak na polskie realia jest to spora kwota.

Co z rentą socjalną?

Już kiedyś pisałem o tym, ale warto jeszcze raz powtórzyć.

Nasze prawo jest na tyle śmieszne, że pracując na etacie, albo na jakiejkolwiek innej umowie można dorobić do renty maksymalnie 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli na dziś jest to około 2 700 złotych. Mając swoją firmę możesz zarabiać miliony i formalnie nie ma podstaw do zawieszenia renty. Dlaczego tak jest?

Z prostego powodu. Dla ZUS nie jest ważne ile realnie zarabiasz, ważne jest od jakiej podstawy odprowadzasz składki. W 2015 roku podstawą dla „dużego ZUS-u” jest kwota 2375,40 zł, a więc mieści się w limicie :).

Z formalnych rzeczy jakie musisz wykonać jest złożenie druku ZUS Rw-73.

Prowadzenie firmy

Założenie firmy to dopiero początek. Czym się będziesz zajmował oraz w jaki sposób zależy tylko od Ciebie. Niemniej przedsiębiorca ma kilka obowiązków…

Sprawy księgowe

Przez blisko 2 lata księgowością zajmowałem się sam. Korzystałem z aplikacji inFakt, a deklaracje PIT i VAT wysyłałem przez internet za pomocą programu e-Deklaracje.

Wszelkie sprawy administracyjno-księgowe z powodzeniem można załatwić przez internet, bez konieczności chodzenia po urzędach.

Urząd Skarbowy albo ZUS czasem lubi znaleźć jakieś błędy. W takich sytuacjach konieczne są dodatkowe wyjaśnienia albo korekty. Jak do tej pory wszystko udawało mi się wyjaśnić telefonicznie. Wszelkie pisma można wysłać pocztą albo dostarczyć poprzez pełnomocnika. Nie jest wymagana osobista wizyta w urzędzie.

Subiektywnie…

W dzisiejszych czasach na szczęście istnieje tyle ułatwień, że prowadzenie działalności nie jest trudne i w wielu przypadkach po prostu opłaca się :). Mając jeszcze księgową w kwestiach formalnych jest niewiele do robienia.

Masz jakieś pytania? Możesz je zadać w komentarzu.

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (1 głosów, średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Skomentuj