Dzisiaj na moim blogu chcę poruszyć tematykę zarządzania, a raczej filozofii zarządzania. W artykule postaram się opisać czym jest TQM.

Za wikipedią:

Zarządzanie przez jakość (ang. Total Quality Management) jest podejściem do zarządzania, w którym każdy aspekt działalności jest realizowany z uwzględnieniem spojrzenia projakościowego. Uczestniczą w nim wszyscy pracownicy poprzez pracę zespołową, zaangażowanie i stałe podnoszenie kwalifikacji. Celem jest osiągnięcie długotrwałego sukcesu, którego źródłem są zadowolenie klienta oraz korzyści dla organizacji i jej członków oraz dla społeczeństwa.

W TQM chodzi o to, by w każdym aspekcie działania być nastawionym na jakość. Każdy proces powinien być ciągle optymalizowany i poprawiany. Zgodnie z zasadami TQM powinniśmy dążyć do perfekcji, ale mając na uwadze, że proces ten jest długotrwały i ciągły. W sumie nigdy się nie kończy :).

8 zasad TQM

TQM nie jest standardem, a filozofią. Nie ma ona jakiś bardzo ścisłych reguł, ale można wyróżnić osiem podstawowych zasad:

  1. orientacja na klienta – wszystko co robimy jest ukierunkowane na klienta i jego odczucia,
  2. przywództwo,
  3. zaangażowanie pracowników – żeby TQM efektywnie wdrożyć musi się w tym zaangażować każdy pracownik,
  4. podejście procesowe,
  5. systemowe podejście do zarządzania,
  6. ciągłe doskonalenie,
  7. podjęcie decyzji w oparciu o fakty,
  8. obustronne korzystne relacje z dostawcami.

Jak u mnie wygląda TQM?

Mimo, że nie zatrudniam wiele osób, współpracuję z kilkoma, staram się działać zgodnie z TQM, szczególnie w zarządzaniu projektami.

W pracy z programistami stosuję procedury. Każdy programista wie w jaki sposób działać i na co zwracam uwagę. Dzięki temu wdrożenie nowej osoby jest szybsze. Nie muszę takiej osobie wszystkiego od zera tłumaczyć, tylko daję do przeczytania procedury. Wyjaśniam jedynie wątpliwości, gdy coś dla nowego programisty jest niejasne.

Ważne jest dla mnie to, by ciągle się doskonalić. U mnie procedury ciągle są poprawiane. Jeżeli widzę, że czegoś brakuje, albo jakiś zapis w praktyce się nie sprawdza zmieniam go. Dodatkowo każdy programista może zgłaszać propozycje zmian. Jeżeli wszyscy uznamy, że dana propozycja może być korzystna wprowadzamy ją.

Jeżeli zainteresowałem Cię TQM zachęcam do przeczytania darmowego pdfa "Doktryna Jakości" autorstwa Andrzeja Jacka Bilkle.

Możesz także zakupić wersję drukowaną albo w formatach epub/mobi.

Powyższy link pochodzi z programu partnerskiego. Jeżeli za pomocą niego zakupisz książkę, zarobię na prowizji.

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Skomentuj