Spora część freelancerów z powodzeniem prowadzi swoje firmy w … domu. Warto pamiętać, że nawet pracując w swoim mieszkaniu praca generuje koszty, które trzeba ponieść. Mimo, że odchodzą koszty wynajęcia lokalu. Co trzeba mieć na uwadze?

ZUS, podatki…

W życiu pewne są dwie rzeczy, śmierć i podatki :). Przedsiębiorca w pierwszych dwóch latach działalności płaci mniejszy ZUS – 446,20 zł (stan na 2015 rok). Po dwóch latach suma wszystkich składek wzrasta do 1092,28 zł.

Do tego dochodzi VAT (dla większości stawka 23%), podatek dochodowy… Sporo tego. Jeżeli dodatkowo zatrudniamy kogoś na etat lub umowę zlecenie (albo o dzieło) dochodzi podatek i ZUS za pracownika. W skali miesiąca może uzbierać się nawet kilka tysięcy złotych.

Media

Pracując w domu większość kontaktów z klientami odbywa się zdalnie. Do tego potrzeba oczywiście telefonu i internetu. Jest to kolejne 100-200 zł stałych miesięcznych kosztów. Do tego dochodzi komputer i oświetlenie zużywające prąd… :). No i w zimne dni pasowałoby jakąś herbatę lub kawę w trakcie pracy wypić.

Nie są to może wielkie koszty, ale w skali miesiąca pewna suma się uzbiera. Warto o tym pamiętać.

Wynagrodzenie współpracowników

Nawet nie zatrudniając pracowników na etat zazwyczaj przedsiębiorca potrzebuje współpracowników. Może to być relacja B2B. umowa o dzieło lub zlecenie albo etat.

Freelancer działający w internecie może potrzebować:

  • Grafika – podstawą reklamy w internecie jest strona www. Profesjonalna strona www potrzebuje specjalisty
  • Web developera – ktoś stronę musi wdrożyć
  • księgowego – o ile jest potrzebny
  • prawnika – pasowałoby stworzyć wzór umowy podpisywanej z klientami
  • Copywritera – jeżeli sam nie potrafi stworzyć odpowiednich tekstów
  • pracowników – wraz z rozwojem firmy wzrasta potrzeba zatrudnienia pracowników :)

Z pracy innych osob możemy korzystać oczywiście w miarę potrzeb. Księgowy jest potrzebny co miesiąc, ale prawnik już niekoniecznie. Niemniej spora część miesięcznych kosztów są to wynagrodzenia współpracowników.

Usługi biznesowe

Nierzadko freelancer potrzebuje skorzystania z usług innych firm – chociażby wysyłając umowę pocztą lub kurierem. Dodatkowo dochodzą koszty zakupu programów komputerowych lub surowców (np. przy tworzeniu biżuterii).

Koszty usług mogą być bardzo zróżnicowane. Od kilkudziesięciu złotych po nawet kilka(naście) złotych miesięcznie. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy.

Podsumowanie

Jeżeli pracujesz jako freelancer albo dopiero masz to w planach pamiętaj: praca w domu generuje koszty! Najlepiej mieć je wszystkie spisane i uwzględnić przy wycenianiu swojej pracy.

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (1 głosów, średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Skomentuj