Pytanie zadane w tytule artykułu musi sobie zadać każdy przedsiębiorca. Prowadzić księgowość samemu, czy zlecić to zadanie komuś innemu? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Prowadzenie księgowości samemu

Podstawowym argumentem "za" są mniejsze koszty. Prowadzenie księgowości może kosztować niewiele, a nawet być darmowe. Jest to szczególnie istotne na początku działalności, gdy nie ma zbyt wielu zleceń.

Inną istotną zaletą jest możliwość poznania podstaw księgowości. Moim zdaniem każdy przedsiębiorca powinien znać chociaż podstawy. Dzięki tej wiedzy łatwiej optymalizować koszty i rozwiązywać ewentualne problemy.

Bardzo dużym minusem tego rozwiązania jest większe ryzyko popełnienia błędu (gdy nie jesteś księgowym) i odpowiadanie prawnie przed ZUS-em albo urzędem skarbowym.

Nie można również zapomnieć o poświęconym czasie. Warto sobie przeanalizować czy w czasie potrzebnym na księgowość nie zarobilibyśmy więcej niż trzeba zapłacić księgowemu. Z punktu widzenia przedsiębiorcy praca ta nie jest efektywna, tylko smutnym obowiązkiem.

Księgowość prowadzona przez biuro rachunkowe

Jeżeli nie chcesz prowadzić księgowości samemu możesz ją zlecić biurowi rachunkowemu. Podstawową wadą tego rozwiązania są koszty. Gdy mamy raptem kilkanaście faktur ceny zaczynają się od 100-150 zł wzwyż. Im więcej będzie faktur i rachunków, tym koszta będą większe. Szczerze mówiąc widzę tylko tą jedną wadę. No więc jakie są argumenty "za"?

Dla mnie osobiście najważniejszy jest czas! Zlecając prowadzenie księgowości biurowi rachunkowemu nie traci się bezcennego czasu na żmudne wypełnianie tabelek. Zaoszczędzony czas można poświęcić na zarabianie pieniędzy :).

Drugą ważną rzeczą jest to, że w razie błędów odkrytych w trakcie kontroli, wszelkie straty zwykle pokrywa biuro rachunkowe. Radzę zwrócić szczególną uwagę, czy są zapisy o odpowiedzialności biura w umowie!

Jak to wygląda u mnie?

Przez dwa lata prowadzenia działalności "przerobiłem" oba warianty. Do marca tego roku prowadziłem księgowość samodzielnie. Do tego celu wykorzystywałem inFakt. Kosztowało mnie to 29 zł miesięcznie (przy wyborze abonamentu rocznego).

Dlaczego prowadziłem księgowość samemu?

Mój wybór był w pełni świadomy. Zdecydowałem się na niego z kilku powodów:

 • Mniejsze koszta – na początku dążyłem do maksymalnego ograniczenia kosztów. Nie wiedziałem ile w praktyce uda się zarabiać.
 • Zdobywanie wiedzy – tak jak już pisałem wcześniej. Uważam, że każdy kto prowadzi firmę powinien znać podstawy księgowości. Dlatego też zdecydowałem się prowadzić ją sam ryzykując odpowiedzialnością w razie kontroli.

Dlaczego zdecydowałem się na biuro rachunkowe?

W marcu zdecydowałem się na skorzystanie z usług biuro rachunkowego. Dlaczego?

 • Od stycznia 2015 roku weszły zmiany w sposobie rozliczania z klientami indywidualnymi na terenie UE – uruchomiono system MOSS. Akurat chciałem spróbować sprzedaży skryptów za granicą i się zaczęły "schody". Zrozumienie nowych przepisów zajęłoby mi zbyt wiele czasu.
 • W ramach abonamentu w inFaktcie dostępna była pomoc księgowych. Tylko, że zdarzało się, że na to samo pytanie dwie rożne osoby odpowiadały inaczej. Podejmij w takiej sytuacji decyzję kto ma rację… :) Mając biuro rachunkowe konsultuję wszystko z jedną osobą. W razie błędów wiadomo kto jest za to odpowiedzialny i wiem kogo obciążyć ewentualnymi kosztami.
 • Przyszedł moment, że szkoda mi czasu na nieefektywną robotę. Wolę ten czas poświęcić na rozwój albo realizację zleceń.

Jak to wygląda u was? Sami prowadzicie księgowość, czy zlecacie ją komuś innemu?

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Komentarze do artykułu

 1. Ewa
  Odpowiedz

  Ja prowadzę księgowość sama, głównie z tego powodu, o którym mówisz – oszczędność. Zakładając działalność szukałam oszczędności gdzie się da, a w inFakt jest to na tyle proste, że da się to ogarnąć :) Ciągnę tak już cztery lata i nie narzekam :) Teraz tym bardziej trzymam się samodzielnej obsługi księgowości, bo jestem na macierzyńskim, więc zarobi są znacznie mniejsze, faktur dosłownie kilka w miesiącu, także nie opłacałoby mi się w tej chwili płacić komuś za wklepanie kilku rubryk :)

  • Wolny strzelec Wolny strzelec
   Odpowiedz

   Ano przy kilku typowych fakturach szkoda pieniędzy. Ja się zdecydowałem na księgową ze względu na rozliczanie z zagranicznymi firmami przy zakupie szablonu, rozliczeniach Google Adsense itd. Z tym już prosto nie jest i szkoda mi czasu :) Teraz inFakt służy mi do wystawiania faktur.

   • Angelikamisior
    Odpowiedz

    Tak naprawę nie da się określić dla kogo bardziej pasuje samodzielne prowadzenie księgowości, czy wynajmowanie biura rachunkowego. Jeśli ktoś się nie czuje całkowicie na siłach to faktycznie najlepsze będzie wynajęcie biura i nie robienie sobie problemów. Ja od pół roku sama prowadzę u siebie księgowość, używam do tego oprogramowania Symfonii i szczerze mówiąc przynajmniej wiem co się dzieje u mnie w firmie. Jeśli ktoś ma chociażby trochę daru do szybkiej nauki to spokojnie opanuje w miarę szybko tego typu oprogramowanie.

 2. Michal
  Odpowiedz

  A czy usługa w infakt – biuro rachunkowe nie moze załatwiać wszsytkich spraw związanych z systemem MOSS?. Zastanawiam się nad wyborem ksiegowej do nowej firmy. Tez bede musiał a raczej chciał korzystać z systemu MOSS gdyż bede sprzedawał usługi elektroniczne na terenie UE. Bedzie pewnie ok 100-200 tranzakcji miesiecznie i teraz sie zastanawiam czy lepiej wybrać prywatną ksiegową czy infakt. Możesz podzielić się doswiadczeniami i radą? Wiem że trzeba też prowadzić ewidencję co oznacze też sporo straconego czasu.

  • Wolny strzelec Wolny strzelec
   Odpowiedz

   Jeżeli będziesz mieć 100-200 transakcji to na twoim miejscu zastanawiałbym się nad biurem rachunkowym. Ogarnięcie tego samemu zajmie wieeelee czasu, a i ryzyko błędów większe.

   Czy inFakt obsługuje w pełni MOSS tego nie wiem (najlepiej ich zapytaj). Na początku dla mnie inFakt był ok. Mając kilkanaście faktur miesięcznie nie zabierała księgowość zbyt wiele czasu.

   Schody zaczęły się przy mniej typowych sytuacjach. Czasem dwie księgowe odpowiadały zupełnie inaczej na tak samo zadane pytanie. Bądź w takiej sytuacji mądry i zdecyduj kto ma rację… :)

   Decydującym argumentem była dla mnie próba sprzedaży za granicą i rozliczenie Google Adsense. Nie chciałem traci czasu na ogarnianie przepisów. Wolę w tym czasie zarobić na księgową i jeszcze zostanie… :) No i w razie błędów wiem kto za nie odpowiada.

 3. Ernest
  Odpowiedz

  No, to na pewno jest pozytywna strona biura rachunkowego, jednak są platformy internetowe dotyczace księgowości on-line, które to regulują :)

 4. Tomek
  Odpowiedz

  Zgadzam się z wolnym strzelcem przy większym nakładzie pracy biuro rachunkowe to zbawienie. A księgowe może się zgubiły przez korekty podatkowe?

  • Wolny strzelec Wolny strzelec
   Odpowiedz

   U mnie był np. problem z zaliczką na postępowanie komornicze. Jedna księgowa pisała, że można wrzucić w koszty, druga zaś pisała, że nie powinno być tego w kosztach…

   Korzystając z aplikacji inFaktu i porad ich księgowych nie biorą odpowiedzialności za porady księgowych o ile nie wykupisz pełnej księgowości.

   To zdecydowało, że postanowiłem przenieść się do biura rachunkowego, aczkolwiek z programu do fakturowania nadal korzystam.

   Mając biuro rachunkowe nie muszę troszczyć się o każdy detal w przepisach. jak księgowa narobi bałaganu to ona za to odpowiada i wiem kogo za to „ścigać” :)

 5. Mariola
  Odpowiedz

  Wszystko ma swoje plusy i minusy. Ja uważam, że jeśli firma nie jest duża to spokojnie można samemu sobie poradzić z księgowością. Przynajmniej mamy wgląd na bieżąco do pełnej sytuacji materialnej firmy. od 2 lat korzystam z oprogramowania , które tak na prawdę wykonuje większość prac za mnie. Symfonia jest jak najbardziej godna polecenia. Wystarczy pilnować terminów, wprowadzania faktur i nie ma już takiego zamieszania.

 6. Zaplusz
  Odpowiedz

  Dokładnie. Poznanie podstaw i do dzieła, a głęboka analiza tego co się dzieje w firmie daje plan na kolejne dni i miesiące. Większość przedsiebiorców zwyczajnie otwiera firme i później przez lata nie rusza do przodu. Tylko żyją z tego co im los przyniesie.

 7. Tomasz.
  Odpowiedz

  Ja zlecam wszystko księgowej z Biura Support i bardzo sobie chwalę tę współpracę. Choć nie mam bardzo dużej firmy, sporo czasu zaoszczędzam. Ale muszę przyznać, że na samym początku wszystko robiłem we własnym zakresie. Też się da. ;)

 8. Katarzyna
  Odpowiedz

  Ja prowadziłam księgowość sama, ale z czasem, jak firma się rozrosła; więcej pracowników, trzy lokale w różnych miastach, zaczęłam korzystać z biura yellow frog, zajmują się całym moim biznesem, a ja tak jak piszesz mam możliwość dalej się rozwijać

 9. Bartosz
  Odpowiedz

  Poruszyłeś kilka naprawdę istotnych kwestii, trzeba to przyznać. Sam jestem zwolennikiem fakturowania samemu. Mogę sobie na to pozwolić, ponieważ moja firma nie należy do największych i tej pracy nie jest aż tak dużo, szczególnie jeśli korzysta się ze specjalistycznych programów ułatwiających wystawianie faktur.

 10. Artur
  Odpowiedz

  Ciekawy artykuł, szczególnie dla młodych przedsiębiorców. Każda osoba prowadząca własną działalność powinna mieć przynajmniej podstawową wiedzę o tym na czym polega księgowość i na co trzeba zwrócić uwagę. Warto przynajmniej na start skonsultować te sprawy z profesjonalistami, później ewentualnie zająć się tym samemu.

Skomentuj