Pytanie zadane w tytule artykułu musi sobie zadać każdy przedsiębiorca. Prowadzić księgowość samemu, czy zlecić to zadanie komuś innemu? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Prowadzenie księgowości samemu

Podstawowym argumentem "za" są mniejsze koszty. Prowadzenie księgowości może kosztować niewiele, a nawet być darmowe. Jest to szczególnie istotne na początku działalności, gdy nie ma zbyt wielu zleceń.

Inną istotną zaletą jest możliwość poznania podstaw księgowości. Moim zdaniem każdy przedsiębiorca powinien znać chociaż podstawy. Dzięki tej wiedzy łatwiej optymalizować koszty i rozwiązywać ewentualne problemy.

Bardzo dużym minusem tego rozwiązania jest większe ryzyko popełnienia błędu (gdy nie jesteś księgowym) i odpowiadanie prawnie przed ZUS-em albo urzędem skarbowym.

Nie można również zapomnieć o poświęconym czasie. Warto sobie przeanalizować czy w czasie potrzebnym na księgowość nie zarobilibyśmy więcej niż trzeba zapłacić księgowemu. Z punktu widzenia przedsiębiorcy praca ta nie jest efektywna, tylko smutnym obowiązkiem.

Księgowość prowadzona przez biuro rachunkowe

Jeżeli nie chcesz prowadzić księgowości samemu możesz ją zlecić biurowi rachunkowemu. Podstawową wadą tego rozwiązania są koszty. Gdy mamy raptem kilkanaście faktur ceny zaczynają się od 100-150 zł wzwyż. Im więcej będzie faktur i rachunków, tym koszta będą większe. Szczerze mówiąc widzę tylko tą jedną wadę. No więc jakie są argumenty "za"?

Dla mnie osobiście najważniejszy jest czas! Zlecając prowadzenie księgowości biurowi rachunkowemu nie traci się bezcennego czasu na żmudne wypełnianie tabelek. Zaoszczędzony czas można poświęcić na zarabianie pieniędzy :).

Drugą ważną rzeczą jest to, że w razie błędów odkrytych w trakcie kontroli, wszelkie straty zwykle pokrywa biuro rachunkowe. Radzę zwrócić szczególną uwagę, czy są zapisy o odpowiedzialności biura w umowie!

Jak to wygląda u mnie?

Przez dwa lata prowadzenia działalności "przerobiłem" oba warianty. Do marca tego roku prowadziłem księgowość samodzielnie. Do tego celu wykorzystywałem inFakt. Kosztowało mnie to 29 zł miesięcznie (przy wyborze abonamentu rocznego).

Dlaczego prowadziłem księgowość samemu?

Mój wybór był w pełni świadomy. Zdecydowałem się na niego z kilku powodów:

  • Mniejsze koszta – na początku dążyłem do maksymalnego ograniczenia kosztów. Nie wiedziałem ile w praktyce uda się zarabiać.
  • Zdobywanie wiedzy – tak jak już pisałem wcześniej. Uważam, że każdy kto prowadzi firmę powinien znać podstawy księgowości. Dlatego też zdecydowałem się prowadzić ją sam ryzykując odpowiedzialnością w razie kontroli.

Dlaczego zdecydowałem się na biuro rachunkowe?

W marcu zdecydowałem się na skorzystanie z usług biuro rachunkowego. Dlaczego?

  • Od stycznia 2015 roku weszły zmiany w sposobie rozliczania z klientami indywidualnymi na terenie UE – uruchomiono system MOSS. Akurat chciałem spróbować sprzedaży skryptów za granicą i się zaczęły "schody". Zrozumienie nowych przepisów zajęłoby mi zbyt wiele czasu.
  • W ramach abonamentu w inFaktcie dostępna była pomoc księgowych. Tylko, że zdarzało się, że na to samo pytanie dwie rożne osoby odpowiadały inaczej. Podejmij w takiej sytuacji decyzję kto ma rację… :) Mając biuro rachunkowe konsultuję wszystko z jedną osobą. W razie błędów wiadomo kto jest za to odpowiedzialny i wiem kogo obciążyć ewentualnymi kosztami.
  • Przyszedł moment, że szkoda mi czasu na nieefektywną robotę. Wolę ten czas poświęcić na rozwój albo realizację zleceń.

Jak to wygląda u was? Sami prowadzicie księgowość, czy zlecacie ją komuś innemu?

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Skomentuj