W ostatnim czasie miałem pomysł, by swoją aplikację Kalkulator dla przedsiębiorcy sprzedawać w wersji bez reklam za niewielką kwotę (5-10 zł). Niestety po raz kolejny okazało się, że nasz fiskus ogranicza przedsiębiorczość. Dlaczego?

Google jako pośrednik

Cały problem polega na tym, że Gogle jest tylko pośrednikiem udostępniającym sklep z aplikacjami. Z księgowego punktu widzenia to deweloper jest sprzedawcą aplikacji. Niby z pozoru nieistotny szczegół, ale dla polskiego przedsiębiorcy powoduje istotne konsekwencje.

Zgodnie z naszym prawem sprzedawca w Google Play musi rejestrować każdy zakup w rejestrze sprzedaży. Dodatkowo trzeba pamiętać, że po przekroczeniu przychodu rocznego w kwocie 20 000 zł netto od osób fizycznych konieczny jest zakup kasy fiskalnej i ewidencjonowanie każdej sprzedaży. Jeżeli aplikacja okaże się sukcesem, bez problemu można osiągnąć milionową sprzedaż. Polski fiskus "nagrodzi" za sukces masą papierkowej roboty i niemałymi kosztami…

Jak wygląda sprzedaż w App Store?

Znacznie prościej. Sprzedaż w App Store oznacza świadczenie usługi dla Apple. Z formalnego punktu widzenia sprzedając w App Store udziela się licencji Apple. Tak więc to z Apple podpisuje się umowę i z tą firmą potem się rozlicza. Wystarczy wystawienie faktury VAT.

Warto jedynie pamiętać, że deweloperzy z Polski zawierają zwykle umowy z filią z siedzibą w Luksemburgu, a więc członkiem UE. W takim wypadku wystarczy zarejestrować się jako płatnik VAT-UE i możemy sprzedawać :).

Bez żadnej kasy fiskalnej i ewidencji sprzedaży. Wystarcza sama faktura.

I ze sprzedaży nici…

Moja aplikacja ma dość wąską grupę odbiorców – mali przedsiębiorcy. Nie jest to żadna gra i nie spodziewam się milionowej sprzedaży. Po prostu miał to być drobny przychód pasywny i możliwość wyboru dla użytkowników – część woli zapłacić niewielką kwotę i nie widzieć reklam.

Mimo tego na ten moment nie zamierzam sprzedawać w Google Play. Zdarza mi się od czasu do czasu tworzyć strony www osobom prywatnym i przekroczenie limitu 20 000 zł wcale nie byłoby nierealne.

Przez przepisy sprzedaż aplikacji staje się nieopłacalna. Brawo fiskus i "twórcy" prawa!

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (2 głosów, średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Skomentuj