Siedząc wieczorami przed monitorem zdarzało się, że miałem problemy z zaśnięciem, a oczy były mocno zmęczone. Taki urok pracy przy komputerze… Na szczęście istnieją narzędzia i programy, które mogą pomóc. Dziś opiszę jedną z takich aplikacji, a jest nią f.lux.

Trochę nauki…

Monitory, smartfony i inne urządzenia z ekranami emitują intensywne, niebieskie światło. Jest ono niekorzystne wieczorami i nocą dla naszego organizmu. Hamują wydzielanie melatoniny przez co nasz mózg staje się „pobudzony” i trudniej nam zasnąć.

Co ma do tego f.lux?

F.lux jest fajnym i prostym programem, który zmienia barwy emitowanego światła zależnie od pory dnia. Po zachodzie słońca emitowane światło staje się bardziej pomarańczowe. Dzięki temu nasze oczy są mniej obciążone i łatwiej zasnąć.

Panel aplikacji f.lux

Na podstawie naszej lokalizacji f.lux potrafi precyzyjnie wyliczyć wschody i zachody słońca, a więc emitowana barwa jest zsynchronizowana z cyklem doby. Oczywiście f.lux umożliwia dostosowanie temperatury barw do naszych preferencji. Ponadto posiada tryb wideo – jeżeli chcemy coś obejrzeć w oryginalnych barwach wystarczy aktywować ten tryb.

Dużą zaletą f.lux jest jego wieloplatformowość. Jest dostępny na Windowsa, Linuksa i IOS.

Strona projektu: https://justgetflux.com

Moje doświadczenia z f.lux

Z f.lux korzystam już blisko dwa lata i pracy bez tej aplikacji już sobie nie wyobrażam :). Odkąd z niej korzystam wzrok jest mniej zmęczony oraz nie mam większych problemów z zasypianiem. Uwypukla się to szczególnie porą zimową, gdy sztuczne światło działa na nas zdecydowanie dłużej niż porą letnią.

Android

Jeżeli korzystasz z Androida polecam Twilight.

W najbliższym czasie opiszę jeszcze kilka innych aplikacji, które są przydatne w codziennej pracy. Jeżeli korzystasz z prostej, a jednocześnie użytecznej aplikacji podziel się nią w komentarzach.

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (1 głosów, średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Skomentuj