Na różnych etapach mojej aktywności zawodowej kilkukrotnie otrzymywałem propozycje pracy wyłącznie dla jednej firmy – na umowę, czy już mając swoją działalność – w relacji B2B. Zawsze odmawiałem. Dlaczego?

Brak uzależnienia od jednej firmy

Dla mnie jest to jeden z najważniejszych argumentów. Jeżeli uzależnisz swoją pracę od dostarczanych zleceń tylko przez jedną firmę, zwiększasz ryzyko przestoju w twojej pracy. Gdy dana firma nie ma odpowiedniej ilości zleceń albo, co gorsza, upadnie tracisz z dnia na dzień jedynego klienta i pracę. Zanim znajdziesz nową firmę do współpracy może minąć trochę czasu.

Minimalizacja ryzyka braku płynności finansowej

Wielu freelancerów doświadczyło problemów z płynnością finansową. Będąc zależnym od jednej firmy, w przypadku jakichkolwiek opóźnień w przelewach, możesz stracić swoją płynność finansową. Co jest bardzo prostą drogą do zadłużania się…

Realizując projekty dla wielu klientów dywersyfikujesz swoje dochody. Raczej jest mało prawdopodobne, że nagle wszyscy klienci przestaną płacić zgodnie z ustaleniami. Jeżeli trafi się taki klient będzie jednym z wielu regularnie płacących, a nie jedynym niepłacącym.

Wolność

Kolejną bardzo istotną dla mnie rzeczą jest… wolność. Osobiście nie znoszę, gdy ktoś próbuje na mnie wymóc dostępność niemal 24h przez 7 dni w tygodniu. Już nie raz spotkałem się z "sugestiami", by być dostępnym wieczorami albo w weekendy…

Będąc "na łasce" (i nie łasce) jednego klienta twoja asertywność staje się ograniczona. Odmawiając raz, drugi ryzykujesz utratą klienta, a więc twojego jedynego dochodu.

Mając wielu klientów posiadasz komfort psychiczny. Nawet jeżeli jakiś klient będzie niezadowolony i zrezygnuje z twoich usług pozostaje jeszcze kilku innych.

Żeby ograniczyć nieporozumienia staram się swoim klientom prezentować sposób mojej pracy (i godziny jej wykonywania) na samym początku współpracy. Oczywiście nie każdemu one odpowiadają, ale jak już z kimś nawiążę współpracę szanuje to i nie robi wyrzutów z powodu braku dostępności 24 godziny na dobę :).

Możliwość rozwoju umiejętności i mniejsze ryzyko monotonności zleceń

Mając wielu klientów, często z różnych branż, jest duża szansa na to, że projekty będą różnorodne. Co za tym idzie nie znudzisz się tak szybko swoją pracą oraz będziesz mieć większą możliwość rozwoju :).

Jak wszystko w życiu, praca dla wielu klientów ma również swoje wady…

Skakanie z projektu na projekt

Dla części osób częsta zmiana projektu (czasem nawet kilkukrotna w ciągu dnia) może nie być komfortowa. Niektórzy wolą pewną stabilizację i ciągłą pracę tylko nad jedną rzeczą :)

Trzeba się dostosowywać do wielu klientów

Każdy klient ma swoje określone zwyczaje. Jedni wolą ustalać wszystko mailowo, inni zaś wolą rozmawiać telefonicznie lub przez Skype’a. Chcąc świadczyć usługi jak na najwyższym poziomie nie pozostaje nic innego jak być elastycznym i w pewnych obszarach dostosować się do klienta, ale oczywiście nie we wszystkim :).

Dla mnie osobiście posiadanie wielu klientów jest bardziej korzystne niż być uzależnionym od jednej firmy. A jak ty uważasz? Zachęcam do dyskusji :)

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Skomentuj