Freelancer to taki człowiek-orkiestra trochę. W ciągu tygodnia robi projekty dla klientów, ogarnia sprawy księgowe, pracuje nad swoimi projektami (np. prowadzenie bloga). Nigdy nie pracowałem na etacie, ale śmiem twierdzić, że typowy freelancer ma więcej obowiązków niż pracownik etatowy. Często ilość spraw do załatwienia jest zbyt duża i brakuje czasu.

Szczególnie w takich momentach warto sobie zadać pytanie DLACZEGO to robimy? Sam mam sporo projektów na głowie i niejednokrotnie sobie zadawałem to pytanie.

Jeżeli nie jestem w stanie odpowiedź DLACZEGO? mam się podjąć zlecenia albo DLACZEGO? nadal prowadzę dany projekt znaczy, że nie ma sensu tracić czasu ani sił na daną rzecz. Zaoszczędzony czas lepiej poświęcić na projekty, gdzie odpowiedź na pytanie DLACZEGO? jest długa :).

Postanowiłem pokazać o co w tym chodzi na przykładzie mojej pracy i projektów.

Kalkulator dla przedsiębiorcy

Od 2 lat rozwijam aplikację na Androida mimo, że nie mam w ofercie tworzenia aplikacji mobilnych. Dlaczego?

 • Na studiach miałem przedmiot "Programowanie mobilne". Jakoś trzeba było zaliczyć ten przedmiot. Nie lubię tracić czasu na bezcelowe rzeczy, więc postanowiłem stworzyć coś sensownego. Później zrobiłem tylko rebranding na firmowy, dodałem kila rzeczy i aplikacja gotowa :).
 • Nauka podstaw księgowości. Chciałem poznać podstawy księgowości. Wychodzę z założenia, że każdy przedsiębiorca powinien jako tako rozumieć środowisko w jakim funkcjonuje. Księgowa też czasem robi błędy i łatwiej jest kontrolować wszystko.
 • Marketing. Aplikację ma już zainstalowaną kilka tysięcy osób. Dla nich Racy Mind nie będzie już anonimowy jak trafią na stronę firmową.

Ebook o SEO

W 2014 roku stworzyłem darmowy ebook "O optymalizacji SEO stron internetowych". Dlaczego?

 • Marketing. Jeżeli przeczyta ebook potencjalny klient, zobaczy, że znam się na tworzeniu stron. Zdecydowanie wolę taką formę reklamy niż typowy "marketingowy bełkot".
 • Edukacja klientów. Mało klientów zna w ogóle takie słowo jak SEO (na szczęście jest coraz lepiej). Podsyłam linka klientom, by poznali chociaż podstawy.
 • Uporządkowanie wiedzy. Tworząc ebooka mogłem uporządkować i zweryfikować swoją wiedzę na temat optymalizacji SEO.

Powstanie Wolnego Strzelca

Część czytelników bloga zna zapewne "moją programistyczną osobowość" pod adresem lukasz-socha.pl. Blog programistyczny jest już dość leciwy i popularny. Mimo to postanowiłem uruchomić drugiego bloga. Dlaczego?

 • Chęć pisania nie tylko o programowaniu. Tematyka bloga jest dość specjalistyczna. Stwierdziłem, że nie ma sensu mieszania treści. Jak ktoś wchodzi na blog programistyczny nie ma raczej potrzeby czytać o księgowości i odwrotnie.
 • Poszerzenie grupy potencjalnych klientów. Dzięki pierwszemu blogowi pozyskałem niejednego klienta. Jego tematyka powoduje to, że zgłaszają się głównie inne firmy z sektora stron www szukające podwykonawcy. Odkąd mam swoją działalność staram się iść w kierunku pracy z klientami. Wolny strzelec prędzej w tym pomoże. Jego czytelnikami są inni freelancerzy.
 • Rozwój. Nowy blog umożliwia mi poruszanie wielu tematów. Już dawno stwierdziłem, że pisanie wpisów rozwija i pomaga uporządkować swoją wiedzę, wnioski :).

Prowadzenie 2 blogów jednocześnie ma też swoje wady. Uznałem jednak, że jest więcej korzyści niż wad.

Projekty dla klientów

Czasem zdarzają się projekty, których zazwyczaj nie podejmuję się. Czasem jednak robię odstępstwa od tej reguły. Dlaczego?

 • Finanse. Czasem trafia się "martwy okres" kiedy nie ma zbyt wiele zleceń, co za tym idzie także dochody. ZUS i podatki nie poczekają. W takich sytuacjach wolę zrobić coś za mniejszą cenę, prostego niż nic nie robić. Oczywiście są to wyjątki.
 • Zlecenie od stałego klienta. O dobrego klienta trzeba dbać. Jeżeli od czasu do czasu zgłasza się z nieciekawym zleceniem, którego normalnie bym się nie podjął, trzeba zrobić wyjątek i zrobić. Wychodzę z założenia, że jak odmówię znajdzie sobie kogoś innego i stracę wszystkie zlecenia od niego.

Mam nadzieję, że moje przykłady pomogły tobie zrozumieć ideę zadawania pytania DLACZEGO?

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Skomentuj