Myślisz o swojej firmie, ale obawiasz się biurokracji i formalności? W dzisiejszych czasach, nawet w naszym kraju, nie jest to skomplikowany proces i zdecydowaną większość rzeczy można wykonać przez internet. W tym artykule postaram się przybliżyć nieco, co trzeba zrobić, by założyć firmę :)

Wniosek do CEIDG

Pierwszym krokiem do założenia firmy jest wypełnienie formularza i złożenie wniosku do CEIDG. Intsrukcję jak wypełnić wniosek znajdziesz na stronie CEIDG.

Wypełniając samemu formularz nie miałem większych problemów :). Na szczęście pola formularza i ich opisy są czytelne i przejrzyste. Wybierając kody PKD warto zastanowić się czym twoja firma będzie się zajmować teraz i w przyszłości. Kody można wybrać „na zapas” – nie ma ograniczeń w ich ilości.

Formularz ten jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON oraz numeru NIP (jeżeli go nie posiadasz). Dodatkowo we wniosku określasz płatnika składek ZUS i formę opodatkowania.

Tym samym wnioskiem zgłasza się również wszelkie zmiany z zakresu podawanych informacji. Na ten obowiązek posiada się 7 dni od ich zaistnienia.

Jak wysłać wypełniony formularz?

Wypełniony wniosek możesz dostarczyć na dwa sposoby. Możesz go dostarczyć osobiście do urzędu gminy albo podpisać profilem zaufanym (lub podpisem elektronicznym) i wysłać elektronicznie.

Po wysłaniu wniosku musisz poczekać kilka dni na jego akceptację i … masz firmę :).

Urząd skarbowy

Zakładając firmę musisz zdecydować się, czy chcesz być podatnikiem VAT (niektóre kody PKD nie pozwalają na wybór). Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Jeżeli zdecydujesz się zostać Vatowcem musisz złożyć wniosek VAT-R. Od 1 stycznia 2015 r. rejestracja przedsiębiorcy dla celów VAT jest bezpłatna. Jak zakładałem swoją firmę w 2013 roku „przyjemność” ta kosztowała 170 zł… Jeżeli zamierzasz sprzedawać towary/usługi w UE warto od razu złożyć wniosek o NIP UE. W tym celu do wniosku VAT-R dołącz formularz VAT-R.UE.

Rejestracji jako podatnik VAT należy dokonać w urzędzie właściwym ze względu na miejsce wykonywania działalności, czyli najczęściej siedziby firmy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Ostatnim etapem, jakże uwielbianym przez wszystkich jest ZUS :).

Przedsiębiorca w ZUS-ie posiada podwójną osobowość. Występuje on jako płatnik, czyli osoba wpłacająca składki (za swoich pracowników i siebie samego) oraz jako ubezpieczony (tak jak jego pracownicy). Krótko mówiąc sam sobie opłacasz składki.

Jeśli wykonywana działalność jest twoim jedynym źródłem dochodów uzupełnij druk ZUA. Z kolei ZZA składa się w sytuacji, gdy jesteś jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę, w której zarabiasz powyżej minimalnej pensji krajowej – gdy pensja jest niższa, to pozostajesz przy ZUA.

Przez pierwsze 2-3 miesiące będziesz musiał dostarczać co miesiąc do urzędu druk ZUS DRA. Jeżeli podstawa twoich składek nie zmienia się po maksymalnie 3 miesiącach będziesz mieć spokój z DRA. Ponowna „zabawa” czeka cię jak przejdziesz na „duży ZUS” :). Jeżeli zmiana kwoty składek jest spowodowana przez aktualizację stawek przez sam ZUS nic nie musisz składać.

Formularze możesz składać w dowolnym oddziale ZUS lub wysłać pocztą. Warto zachować sobie potwierdzenie odbioru. Z ZUS-em nigdy nic nie wiadomo… U mnie dopatrzyli się błędu, o którym piszę niżej, po półtora roku działalności.

Jeżeli jesteś rencistą, to się opłaca!

Nasze prawo jest na tyle śmieszne, że pracując na etacie, albo na jakiejkolwiek innej umowie można dorobić do renty maksymalnie 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli na dziś jest to około 2 700 złotych. Mając swoją firmę możesz zarabiać miliony i formalnie nie ma podstaw do zawieszenia renty. Dlaczego tak jest?

Z prostego powodu. Dla ZUS nie jest ważne ile realnie zarabiasz, ważne jest od jakiej podstawy odprowadzasz składki. W 2015 roku podstawą dla „dużego ZUS-u” jest kwota 2375,40 zł, a więc mieści się w limicie :).

Z formalnych rzeczy jakie musisz wykonać jest złożenie druku ZUS Rw-73.

Składając druki do ZUS pamiętaj o odpowiednim kodzie ubezpieczenia. Z racji posiadania renty kod ubezpieczenia jest inny niż przedsiębiorcy nieposiadającego renty. ZUS przyczepił się u mnie tego kodu po półtora roku i musiałem korygować papiery…

Jak widzisz zakładanie firmy w kwestiach formalno-prawnych nie jest takie trudne. W kolejnych wpisach opiszę kilka innych kwestii, o których warto pamiętać przy podejmowaniu decyzji o własnej działalności.

Przydatne linki

Na zakończenie artykułu zamieszczam kilka linków, które mogą ci się przydać.

Powyższe informacje w jakiś sposób ci pomogły? Udostępnij ten wpis swoim znajomym. Może komuś również pomogą.

Co sądzisz o wpisie?

BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (3 głosów, średnia ocen: 4,67 z 5)
Loading...

Komentarze z Facebooka

Skomentuj